Звернення міського голови Сергія Надала з нагоди 479-ої річниці першої згадки про Тернопіль

Шановні тернополяни! Друзі!

15 квітня наше рідне місто відзначає чергову річницю першої письмової згадки. 1540 року вперше місто згадується у хроніках.

Однак, наявні археологічні дані свідчать, що людські поселення тут існували набагато раніше. Останні археологічні розкопки, проведені у 2017-2019 роках, дають підстави вважати, що тут жили і представники Трипільської цивілізації і Черняхівської культури. Тобто історія нашого міста сягає тисячі років до нашої ери.

Приваблювало це місце людей особливим географічним положенням, що було сприятливим для торгівлі. На місці сучасного Тернополя знаходилися своєрідні «торгові ворота» у Європу.

Однією з найбільш віхових подій було надання Тернополю Магдебурзького права у 1548 році. Вже тоді наше місто стало своєрідною «вільною економічною зоною». Цей економічний успіх був зумовлений відповідальним ставленням самих городян до розвитку свого міста.

У пізніші часи завдяки ініціативі самоорганізованої громади у Тернополі активно запрацювала українська «Просвіта». Наприкінці 19 століття тут було створено українську гімназію, серед визначних вихованців якої був зокрема Патріарх Йосиф. Загалом же Тернопіль був розвиненим повітовим центром. В основі знову ж таки була велика економічна активність місцевих підприємців.

Економіка завжди несла прогрес. Наше місто було одним з перших, де з’явилося електричне вуличне освітлення, каналізація, газ. В основі розвитку у всі часи були малі і середні підприємці. І сьогодні більше половини бюджету Тернополя формується за рахунок малого та середнього бізнесу.

Успішний розвиток Тернополя завжди був зумовлений розумінням адміністрації міста ролі спільної дії громади, бізнесу та місцевого самоврядування. Якщо прослідкуємо нашу історію, у нас споконвіку були дві головні риси. Перша – це намагання опиратися на власні сили. Друга – це вміння знаходити компроміси та діяти спільно. Третя – це взаємна довіра між владою підприємцями і громадою, що гарантувала демократію.

Сьогодні Тернопіль є добрим нащадком своєї славної історії. З кожним роком ми збільшуємо можливості для безпосереднього впливу громади не лише на управління, але й на розбудову свого міста. Це інструменти відкритості та співучасті в інноваційних проектах самих городян.

Тож, згадуючи чергову річницю першої згадки Тернополя, ми можемо пишатися не лише доброю традицією розвитку, а й тим, що самі є частиною цього розвитку, робимо вклад у позитивні зміни.

Зі святом всіх!

 

Міський голова Тернополя                                Сергій Надал